Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Kobiety ciężarne, u których ciąża przebiega w sposób prawidłowy, powinny być aktywne fizycznie. Przed  rozpoczęciem treningu trzeba jednak oczywiście uzyskać zgodę lekarza prowadzącego na wykonywanie określonego rodzaju ćwiczeń. Najbardziej ostrożne muszą pozostać kobiety, które wcześniej nie ćwiczyły.

Jaki program treningowy wybrać?
W tym przypadku nie ma jednego idealnego programu treningowego dla kobiet w ciąży. Każdy organizm reaguje bowiem inaczej. Niektóre panie pozostają bardzo aktywne niemal do ostatniego tygodnia ciąży. Inne czują się kiepsko i czasem wolą pozostać po prostu w łóżku. Będąc w cięży trzeba tymczasem słuchać przede wszystkim swojego własnego organizmu i obserwować sygnały przez niego wysyłane.
Poza tym wybrane ćwiczenia nie mogą w żadnym wypadku narażać kobiety oraz nienarodzonego jeszcze dziecka. Odradzane są więc sztuki walki, sporty siłowe, jazda konno, gra w tenisa, jazda na nartach czy wspinaczka górska.

Dlaczego w czasie ciąży warto ćwiczyć?
Dobrym pomysłem jest przede wszystkim szukanie aktywności, która przyniesie zalety w związku ze zbliżającym się porodem. Wskazane jest bowiem uzyskanie większej sprawności fizycznej, poprawienie postawy ciała, zmniejszenie bólu kręgosłupa praz redukcja zaparć. Wszystko to skutkuje oczywiście znacznie lepszym samopoczuciem. Warto pamiętać, że w przypadku kobiet ciężarnych, które są aktywne fizycznie rzadko dochodzi do przedwczesnego porodu czy nieprawidłowego ułożenia się płodu. Dzieci rodzą się zdrowe i silne.

Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży?
Przed wykonaniem jakiegokolwiek treningu warto najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Generalnie jednak kobietom w ciąży poleca się wykonywanie różnego rodzaju przysiadów – normalnych i w wykroku. Oprócz tego dobrze jest wykonywać siad rozkroczny z wyprostowanym kręgosłupem, co wpływa pozytywnie na rozszerzenie kanału rodnego. Wskazane są głównie ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające ciało przed porodem. Dobrze jest też ćwiczyć swój  oddech.